Osvetlenie domova – nejde len o účel, ale aj trend

V každom domove hrá osvetlenie svoju rolu. Každé svietidloje určené na špecifický účel, či už ide o stojacu, stolnú alebo dekoračnú lampu. Dekorácia modernej a pohodlnej domácnosti zahŕňa práve osvetlenie. Sú to tie ľahké a dekoratívne prvky, ktoré dopĺňajú celkový dojem.Či už ide o stojace alebo stolné lampy, obe môžu zároveň poslúžiť aj ako dekoračné lampy.

Stojace lampy majú skôr urobiť dojem, ako osvetliť celú miestnosť, či už obývačku alebo spálňu. Stojaca lampa totiž perfektne v noci dopĺňa atmosféru sledovanie televízie alebo prípadné surfovanie internetom na počítači. Vďaka nej sa oči nemusia toľko namáhať. Existuje veľké množstvo stojacich lámp a každá je svojim dizajnom špecifická. Ich výhodou je predovšetkým ľahká prenosnosť.

Do ďalších faktorov, ktoré rozhodujú o kúpe je farebnosť. Lampa by mala totižto dopĺňať celkovú atmosféru miestnosti. Ak ste zariadili svoj priestor do klasického štýlu, zvoľte si lampu, ktorá má drevenú alebo kovovú základňu. Pokiaľ ste si zvolili niečo trendy a moderné, zvážte medzi živicou alebo plastickými materiálmi. V prípade, ak máte v izbe menej miesta, zvoľte svetlejšiu farbu, vďaka ktorej bude lampa zaberať menej priestoru. Dobrá stolová lampa by mala mať otočné tienidlo, ktoré sa dá nastaviť podľa uváženia, rameno na kĺbe kvôli nastaveniu výšky svietidla a prepínač intenzity svetla.

Stolné lampy si nájdu svoje prirodzené uplatnenie na pracovnom stole. Na jednej strane slúžia na účel osvetlenia, na druhej strane zas môžu byť vhodnou bytovou dekoráciou.

Osvetlenie by malo byť predovšetkým v súlade s ďalšími zdrojmi svetla (prirodzené svetlo, ktoré preniká dnu cez okná).

Pri nedostatku miesta tentokrát pri stolných lampách zvoľte jednoduchý dizajn, hlavne ten, ktorý má vyvýšené tienidlo. Naopak, veľký priestor poskytuje podmienky pre experimentovanie a výber vyšších štýlových lámp. Rovnako rozhoduje štýl a farebnosť, lampa by mala totižto pasovať do atmosféry priestoru. Svetlo lampy by malo svietiť v smere stropu a nepriamo osvetľovať pracovnú plochu.